Ślepsk Malow Suwałki
Asseco Resovia Rzeszów
24.11.2024
14:45
29.03.2015
Zmiana przepisów dotyczących rent strukturalnych
Na początku marca 2015 roku weszło w życie znowelizowane prawo dotyczące rolników, którzy w wieku przedemerytalnym skorzystali z możliwości przekazania gospodarstw w ręce młodszych rolników i przeszli na tzw. renty strukturalne.
Nowe przepisy zobowiązują rolników, pobierających renty strukturalne, do przechodzenia na emeryturę ustawową po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego. Wprowadzenia takiego obowiązku domagała się Komisja Europejska i Europejski Trybunał Obrachunkowy - najwyższy organ kontrolujący finanse UE.
Renty strukturalne w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004-2006 były przyznawane na okres 10 lat, a w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 do osiągnięcia przez beneficjenta 65 roku życia.
Według nowych przepisów, jeśli pobierający rentę strukturalną w trakcie jej pobierania, nabędzie prawo do emerytury z ubezpieczenia społecznego, zaopatrzenia emerytalnego lub ubezpieczenia społecznego rolników, to renta strukturalna zostanie pomniejszona o kwotę tej emerytury. Zmienione przepisy dotyczą również małżonka beneficjenta renty strukturalnej, na którego wypłacany jest dodatek finansowy w ramach przyznanej renty strukturalnej.
ARiMR, na mocy znowelizowanych przepisów, będzie pisemnie zawiadamiać każdego pobierającego rentę strukturalną, na trzy miesiące przed osiągnięciem przez niego ustawowego wieku emerytalnego, o konieczności złożenia wniosku o przyznanie ustawowej emerytury. Natomiast beneficjenci będą musieli dostarczyć do Agencji, w ciągu 30 dni od osiągnięcia wieku emerytalnego, dokument potwierdzający złożenie wniosku o przyznanie ustawowej emerytury. Zawiadomienie zostanie wysłane także do osób korzystających z rent strukturalnych, które wiek emerytalny osiągnęły przed wejściem w życie nowych przepisów. Również ci beneficjenci będą musieli złożyć wniosek o ustalenie prawa do emerytury, a dokument potwierdzający złożenie tego wniosku powinni przedstawić w ARiMR w ciągu 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia.
Jeśli taki rencista nie dostarczy do Agencji potwierdzenia złożenia wniosku o ustalenie prawa do emerytury, ARiMR zawiesi wypłatę 50% kwoty należnej renty strukturalnej lub dodatku dla małżonka - w przypadku, gdy osiągnięcie wieku emerytalnego dotyczy małżonka osoby pobierającej rentę strukturalną.
Należy pamiętać, że renta strukturalna jest wypłacana w kwocie brutto, a po uzyskaniu przez pobierającego emerytury ustawowej, ARiMR wypłaca różnicę pomiędzy kwotą brutto renty strukturalnej i kwotą brutto przyznanej emerytury. Po uzyskaniu prawa do ustawowej emerytury ustanie obowiązek wpłacania przez emeryta składki emerytalno-rentowej do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
W Polsce z rent strukturalnych przyznanych z PROW 2004-2006 i PROW 2007-2013 skorzystało 73.436 beneficjentów.
Jan Wyganowski
Źródło: Agencja Restrukturyzacji i modernizacji Rolnictwa