Nim wejdą w życie zapowiadane przepisy o umorzeniu składek na ZUS, które - według prezydenta RP - mają dotyczyć samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców, których przychód w porównaniu do lutego 2020 r. zmaleje o ponad 50 proc., ZUS uprościł wnioski o odroczenie należności.
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia terminu płatności składek ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z nowego uproszczonego formularza. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS. Można zobaczyć go TUTAJ.
- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał po uzgodnieniu z Komisją Europejską, że ulgi dla przedsiębiorców na podstawie specustawy nie będą stanowiły pomocy publicznej. W tej sytuacji ZUS mógł opracować i skrócić do jednej strony wniosek dla przedsiębiorców o odroczenie składek oraz zawieszenie zawartych już układów ratalnych i odroczeń na 3 miesiące – informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.
Uproszczony wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców – niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości.
- Aby wypełnić ten dokument wystarczy jedynie podać podstawowe dane, w tym NIP, REGON lub PESEL. Należy tam również krótko wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy i brak możliwości opłacenia w terminie należności. W treści wniosku należy zaznaczyć odpowiednią kratkę, w zależności od tego, o co wnioskujemy, np. odroczenie terminu płatności składek, zawieszenie układu ratalnego, zawieszenie spłaty już posiadanej umowy o odroczenie. Okres przesunięcia to 3 miesiące – wyjaśnia rzeczniczka.
Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem PUE ZUS, pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS. Jeżeli Zakład pozytywnie rozpatrzy sprawę, wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą. Po otrzymaniu umowy należy ją przejrzeć i podpisać. Podpisaną umowę należy przekazać do ZUS.
W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć później.
Jeżeli w ciągu 3 miesięcy sytuacja finansowa przedsiębiorcy nie ulegnie poprawie, będzie on mógł wystąpić z wnioskiem o renegocjację zawartej umowy.
Źródło: ZUS województwa podlaskiego