Wystąpią: „Wolna Grupa Bukowina”, „Nic Wielkiego”, Borys Kossakowski.
Muzyczny Azyl nad Szelmentem
Sobota, 25.07.2015, godz. 20:00
WOSiR Szelment, k. Jeleniewa
Po raz drugi wyjątkowi artyści i miłośnicy znakomitej muzyki znajdą swój Muzyczny Azyl nad brzegiem jeziora Szelment.
wstęp wolny
25 lipca WOSiR Szelment po raz kolejny przeobrazi się w Muzyczny Azyl. Nad brzegiem jeziora Szelment na plenerowej scenie przy pomostach o godzinie 20:00 rozbrzmi muzyka znakomitych gości: Wolnej Grupy Bukowina, Nic Wielkiego oraz Borysa Kossakowskiego. Spotkanie poprowadzi Jerzy Dębina.
Suwalski Ośrodek Kultury kontynuuje zapoczątkowane przez znanego barda Marka Gałązkę niecodzienne spotkania z piosenką poetycką. Latem 2014 roku, podczas pierwszej edycji Muzycznego Azylu, swój benefis mieli bardowie. W tym roku stawiamy na grę zespołową, niech przyroda utonie w łagodnych dźwiękach poezji.
WOLNA GRUPA BUKOWINA
Polska grupa muzyczna z nurtu poezji śpiewanej powstała na początku lat 70. XX wieku. Wolna Grupa Bukowina zadebiutowała w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Zespół przyjechał z Buska – Zdroju, a założył go ówczesny maturzysta Wojciech Bellon. Piosenką Wojtka „Ponidzie” wyśpiewali jedną z głównych nagród. Miała formułę zespołu otwartego, toteż występowało z nią wielu znanych polskich wykonawców i muzyków. Trzon zespołu stanowili: Wojciech Bellon – twórca tekstów większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn. Poza sporym dorobkiem fonograficznym zespół ma na swym koncie wielokrotnie nagrodzone występy w licznych polskich festiwalach w tym na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, udział w studenckich festiwalach FAMA oraz dwukrotny występ dla 150 tysięcznej widowni na Przystanku Woodstock. Zespół ma też za sobą wielokrotne występy zagraniczne w Europie a także dla Polonii w Kanadzie, USA i Irlandii.
Wolna Grupa Bukowina stale od ponad 40 lat z nieustającym powodzeniem koncertuje w Polsce zdobywając sobie coraz to nowe pokolenia wiernych słuchaczy. Stała się obecnie na polskiej scenie muzycznej zjawiskiem trwałym i znaczącym (www.wolnagrupabukowina.pl).
Obecny skład Wolnej Grupy Bukowina:
- Grażyna Kulawik – śpiew
- Wojciech Jarociński – śpiew, gitara
- Wacław Juszczyszyn – śpiew, gitara
- Wojciech Maziakowski – gitara basowa
- Marek Zarankiewicz – instrumenty perkusyjne
- Krzysztof Żesławski – gitara elektryczna
NIC WIELKIEGO
Zespół porusza się pewnie po różnorodnych nurtach muzycznych – od folku przez poezję śpiewaną, do reggae i jazzu. W ciekawy sposób wykorzystuje możliwości instrumentów tradycyjnych i bardziej egzotycznych takich, jak kalimba. Dzięki temu tworzy specyficzny klimat muzyczny. Andrzej Poniedzielski powiedział o nich, że są „inni”. Grają ciepło, interesująco, z charyzmą.
Sami piszą teksty i komponują do nich muzykę, przez co nie da się ich stylu porównać do niczego innego na świecie. Na scenie są obecni od od 2000 roku. Po licznych przerwach i zmianach składu znowu można ich usłyszeć i odczuć ich niesamowitą energię (www.nicwielkiego.art.pl).
Obecnie występują w składzie:
- Olga Szaltis – voc, gitarka, flety, szuszacze
- Magda Woźniak – voc, akordeon, pukacze
- Hipolit Woźniak – gitara
- Paweł Jędrzejewski – bass
BORYS KOSSAKOWSKI
Improwizator, autor piosenek, którego zainteresowania muzyczne sięgają od muzyki dawnej przez cerkiewne chóry, freejazz, Beatlesów, Sonic Youth, Nicka Cave’a aż po minimal, dub i ambient.
Po latach współpracy z przeróżnymi artystami, na różnych festiwalach Borys postanowił wrócić do korzeni muzyki. Porzucił improwizację, komputery i eksperymenty muzyczne, porzucił rockowy zgiełk i hałas dla piosenki autorskiej. Nagrywa swoje piosenki w studio z pełnym instrumentarium, a występuje solo, z gitarą i ukulele. Jego koncerty to opowieści okraszone piosenkami – bo każdy tekst pisany przez niego bierze się z autentycznych przeżyć.
W ten sposób Borys wrócił do swoich pierwszych muzycznych fascynacji Nickiem Cavem, Leonardem Cohenem, Bobem Dylanem, Johnnym Cashem, Markiem Grechutą, Maciejem Maleńczukiem czy Tymonem Tymańskim i do korzeni tradycji piosenki jako formy przekazu ustnego. Wierzy, że autor piosenek jest jak listonosz, który doręcza piosenki ludziom jak listy.
Wraz z poetami Piotrem Czerskim i Michałem Piotrowskim założył zespół Towary Zastępcze.
Jest liderem zespołu Sunday Pagans. Występował także w Karol Schwarz All Stars, Dub Zespół, Nasiono All Stars oraz gościnnie w akustycznych koncertach zespołu LiPaLi.
Brał udział w festiwalach: OFF Festival, Open’er Festival, Europejski Poeta Wolności, Przegląd Piosenki Aktorskiej, Open Source Art Festival, SpaceFest. Na zamówienie Festiwalu Czytelniczego Sztuka Czytania stworzył projekt multimedialny Alfabet Conrada.
W latach 2006-2010 był odpowiedzialny za scenę muzyczną i festiwal Jazz Jantar w klubie Żak. Od 2010 roku jest dziennikarzem portalu trojmiasto.pl. W latach 2007-2011 był związany z kolektywem Nasiono Records. Prowadził warsztaty muzyczne dla dzieci w Teatrze Miniatura w ramach akcji “Lato w Teatrze”. (www.kossakowski.art.pl)
Dyskografia:
2014 – Sunday Pagans – Sunday Pagans (Karrot Kommando)
2012 – Live at SpaceFest – Pure Phase Ensemble (Nasiono Rec.)
2011 – Akustyk – LiPaLi (J&J)
2010 – 100 filmów – Karol Schwarz All Stars (reedycja Nasiono Rec.)
2010 – Europejski Poeta Wolności 2010 – Nasiono All Stars (Fundacja Projekt:Kultura)
2009 – Sunday Tracks – Borys Kossakowski – (Nasiono Rec.)
2009 – Rozewie – Karol Schwarz All Stars (Nasiono Rec.)
2009 – Dolne Miasto – Towary Zastępcze (Nasiono Rec.)
2006 – Ciche Dni – Towary Zastępcze (Korporacja Ha!Art)
2006 – 100 filmów – Karol Schwarz All Stars (Salut Rec.)
A tak wyglądała ubiegłoroczna odsłona Muzycznego Azylu:
[29.07.2014] Bardowie nad Szelmentem [wideo]