29.11.2023

Suwałki. Rusza litewska szkoła [zdjęcia]

Już od piątku, 1 grudnia, uczniowie litewskiej szkoły w Suwałkach będą mogli uczyć się w swoim własnym budynku.

Skomplikowane procedury związane z adaptacją zabytkowej kamienicy przy ulicy Mickiewicza 5 (obok I LO) i uzyskaniem wszelkich zezwoleń, spowodowały, że pierwsi uczniowie - pierwsi absolwenci litewskiego przedszkola w Suwałkach - nie mogli tam się uczyć od 1 września. Byli dowożeni przedszkolnym busem do litewskiej szkoły ”Żiburis” w Sejnach. Rodzice nie ponosili żadnych związanych z tym kosztów.

Skromne, oficjalne, uroczystości odbędą się 8 grudnia. Przybędzie m.in. delegacja Ministerstwa Edukacji, Nauki i Sportu Republiki Litewskiej. Uczniowie złożą przysięgę.  Duża uroczystość jest planowana na 2024 rok.

Skromne, bo jest na razie w szkole uczyć będzie się tylko jedna pierwsza klasa. Z biegiem czasu dzieci będzie więcej, a każdego roku będą otwierane kolejne klasy. Początkowo będą to klasy 1-3, a później 4-6 i kolejne. W sumie, w przyszłości, mogłoby tu uczyć się ok. 100 dzieci.

Obecnie dzieci z litewskich rodzin w Suwałkach chodzą do różnych suwalskich szkół i przedszkoli, ale są rozproszone w różnych placówkach. Około 30 dzieci z litewskich rodzin uczy się, po obowiązkowych zajęciach szkolnych, języka litewskiego w dwóch suwalskich szkołach. Po utworzeniu szkoły wszystkie byłyby w jednym miejscu, uczyłyby się większości przedmiotów po litewsku, podobnie, jak w placówkach oświatowych w Puńsku, czy litewskiej szkole ”Ziburis” w Sejnach.

Przeniesie się tu także w 2024 roku ze swoich tymczasowych pomieszczeń litewskie przedszkole, funkcjonujące w mieście od 2020 roku.

Od września 2023 do przedszkola uczęszcza już 38 dzieci. Są dwie grupy: 2,5 lat oraz od 4 lat. Do przedszkola uczęszczają dzieci nie tylko z litewskich, ale i mieszanych rodzin. Pochodzą nie tylko z Suwałk, ale i powiatu suwalskiego. 

Przedszkole realizuje wszystkie programy zgodnie z polskim prawem oświatowym. Ponadto są różne dodatkowe bezpłatne zajęcia, jak np.: nauka języków obcych, kreatywności, kooperacji, zajęcia kulturalne, itp.

Organem prowadzącym obu placówek jest Fundacji im. biskupa Antanasa Baranauskasa w Sejnach. Oprócz subwencji placówki otrzymują pieniądze z litewskiego samorzadu.

Ponieważ, jak dotąd, fundusze na szkołę wyłożył tylko litewski rząd, został złożony wniosek do polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o przyznanie pieniędzy na wybudowanie niewielkiej sali gimnastyczno-widowiskowej z tyłu budynku.

W planach jest także żłobek.

WYG

Na fot:

Absolwenci litewskiego przedszkola i kilkoro pierwszoklasistów z Suwałk, którzy 1.09. rozpoczęli tymczasowo naukę w Sejnach

udostępnij na fabebook