Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na Czarnobyl. Last minute spektakl w
wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w
Białymstoku
Czwartek, 12 września, godz. 18:00; Duża Scena SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5
Spektakl jest próbą przyjrzenia się skutkom katastrofy w Czarnobylu. Zarówno w wymiarze ludzkim, jak i politycznym.
Bilety:20 zł (bilet normalny) i 10 zł (bilet ulgowy dostępny w kasie za
okazaniem dokumentu uprawniającego do zniżki oraz na balkonie) w kasie
SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu
Agnieszka Korytkowska-Mazur stworzyła spektakl na podstawie relacji Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa. Kroniki przyszłości”. Na tej podstawie powstała opowieść o specyficznej wyprawie autokarem do strefy skażonej po wybuchu reaktora atomowego w Czarnobylu.
Spektakl jest próba przyjrzenia się skutkom katastrofy z 26 kwietnia 1986 roku w wymiarze ludzkim i politycznym. Jest tragikomiczną opowieścią o człowieku, skonstruowana wokół autokarowej wycieczki do strefy skażonej. Bez nachalnego dydaktyzmu i patosu przyglądamy się skutkom katastrofy, ukazujemy paradoksalność sytuacji związanej ze współczesnym odbiorem atomowej tragedii.
Przedstawiamy mroczną historię Czarnobyla, która przeraża, ale także inspiruje. Okazuje się, że na nieszczęściu ofiar wyrósł przemysł turystyczno-pamiątkarski, oferujący wizytę w strefie skażenia. Popyt czyni podaż, można więc wnioskować, że chętnych na „podróż z dreszczykiem” nie brakuje. Czego zatem mają nadzieję doświadczyć żądni wrażeń: zobaczyć dwugłowe zające czy kupić teściowej napromieniowane jabłko? Wstrząsający staje się fakt, że ofiary katastrof świadomie czerpią profity z kontrowersyjnego „produktu turystycznego”. Dotykamy zatem zjawiska cywilizacyjnego na szerszą skalę, współczesnego danse macabre, rozrywki związanej z obcowaniem ze śmiercią.
W autokarze znajdziemy wyjątkową galerię postaci – bohaterów ówczesnych wydarzeń. Wycieczka staje się więc metaforą. Przypomina radunice – białoruski zwyczaj obcowania ze zmarłymi, ale równocześnie przywołuje wspomnienia tych, którzy już za życia zostali zarażeni śmiercią.
Zapraszamy wszystkich na opowieść o współczesnej apokalipsie, która otarła się o granice absurdu.