Ślepsk Malow Suwałki
Asseco Resovia Rzeszów
1 : 2
22.05.2013
Festiwal Artystyczny otwarcia SOK
Tomasz Stańko & Aukso, „Skrzypek na dachu” Teatru Muzycznego w Gdyni w reżyserii Jerzego Gruzy, Koncert na ścianie – te wydarzenia ze świata kultury i wiele innych uświetnią Festiwal Artystycznego Otwarcia Suwalskiego Ośrodka Kultury (24-26 maja).
Otwarcie Suwalskiego
Ośrodka Kultury jest ważnym momentem w historii Suwałk i regionu.
Nowoczesny obiekt, znajdujący się przy ulicy Papieża Jana Pawła II 5,
pozwoli pełniej niż dotychczas zaspokoić kulturalne potrzeby artystów,
twórców i odbiorców. Pierwszą okazją, żeby się o tym przekonać będzie
Festiwal Artystyczny Otwarcia Suwalskiego Ośrodka Kultury.
Zapraszamy
serdecznie na trzy dni obcowania z kulturą w formie spektakli,
koncertów, kabaretu, wystawy i happeningu. Szczególnie miło będzie nam
gościć całe rodziny podczas Familijnej Niedzieli (26 maja) połączonej z
Dniem Otwartym Suwalskiego Ośrodka Kultury. Nikt nie będzie się nudzić.
FESTIWAL ARTYSTYCZNY OTWARCIA
SUWALSKIEGO OŚRODKA KULTURY
Suwałki 24-26 maja 2013 r.
Piątek 24.05.2013
16:30 – Wernisaż wystawy Marka Sobczaka „50/50” (galeria w patio SOK)
Marek Sobczak – urodził się 7 kwietnia 1963 roku w Suwałkach. W latach 1984-90 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Współtwórca intermedialnej grupy SDS. W 1990 roku otrzymał osiemnastotysięczne stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki, w 2011 roku stypendysta ZAIKS. W 2012 roku obronił doktorat na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Założył i w latach 1991-94 prowadził galerię CHŁODNA 20 w Suwałkach.
W latach 1994-2000 pracował w „Gazecie Wyborczej” w Warszawie, w 2000-2003 w tygodniku „Wprost”, od 2003 roku pracuje w tygodniku „Polityka”.
Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką. Ważniejsze cykle malarskie Marka Sobczaka: „Rosjanie”, „Wieża Babel”, „Kain”, „Portrety trumienne” i „Egipt”. Jego prace znajdują się w zbiorach w Polsce, Szwecji, Niemczech, Francji, Litwie, Rosji i Egipcie.
Na wystawie w Suwalskim Ośrodku Kultury artysta zaprezentuje 50 obrazów na jubileusz 50-lecia urodzin.
Sobota 25.05.2013
15:30 i 19.30 – Spektakl „Skrzypek na dachu” – Teatr Muzyczny w Gdyni (Duża Scena Suwalskiego Ośrodka Kultury)
czas trwania spektaklu: 3 godz 10 min (jedna przerwa),
Niedziela 26.05.2013
od 10:00 Familijna Niedziela – Dzień Otwarty Suwalskiego Ośrodka Kultury (spektakle, warsztaty, koncerty)
Pierwszy (choć nie ostatni) raz będziecie Państwo mogli zwiedzić przestrzenie SOK – i to nie tylko te najbardziej reprezentacyjne i oczywiste, ale także intrygujące zakamarki… w których czekać na Was będą niespodzianki.
W naturalny i bezpretensjonalny sposób będziecie się mogli Państwo zapoznać z ofertą edukacyjno-kulturalną SOK – twórcze grupy młodych i starszych uczestników zajęć wraz z instruktorami zaprezentują Wam to, nad czym na bieżąco pracują, odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania i rozwieją ewentualne wątpliwości. W tym samym czasie ich koledzy w plenerze przed obiektem
poprowadzą interaktywne warsztaty, inni zagrają na Sali Kameralnej znakomite spektakle, a jeszcze inni wystąpią w plenerowym koncercie w ramach Poranka Muzycznego.
Familijna Niedziela:
10:00 – „Morskie światy” - interaktywne warsztaty dla dzieci Aleksandry Andreevej (plener przed obiektem)
Zadaniem uczestników będzie wymyślenie fantazyjnych morskich stworzeń, zwierząt i roślin. Następnie wykonanie obiektów przedstawiających te istoty (płaskich lub przestrzennych). Powstałe prace zostaną zainstalowane w przygotowanej przestrzeni przypominającej duże akwarium.
Idea warsztatu jest autorstwa Aleksandry Andreeva (w wykształcenia i zawodu grafik kreatywny, z prowadzeniem warsztatów artystycznych związana od 2009 roku). Warsztat jest prowadzony wspólnie z Krzysztofem Dziemian (kulturoznawca, animator kultury, warsztaty artystyczne prowadzi od 2006 roku). Mają charakter interdyscyplinarny i wywodzą się gatunkowo ze sztuk plastycznych. Odbywają się w plenerze co sprzyja nastrojowi kreatywności. Uczestnikom nie są stawiane żadne oczekiwania co do ich wieku i umiejętności. W trakcie warsztatu powstaje instalacja przestrzenna. Uczestnicy zachęcani są do twórczego oraz osobistego odniesienia się do celu warsztatu oraz wyboru materiałów i techniki wykonania pracy. Najważniejszy jest tu proces twórczy, zarówno ten indywidualny (tworzenie pracy) jak i grupowy (budowanie instalacji z poszczególnych prac – zapełnianie przestrzeni) oraz wspólna zabawa.
10:30 – Poranek Teatralny (Sala Kameralna): „Zuzia i Anioł” – Pracownia Teatru Lalki i Aktora (SOK), „Kabaret na jednej nodze” - Teatr „Mniejszy od Mikrusa” (SOK) oraz „Nasze podwórko” - Śmiesznych Treści „Zgryz” (Uniwersytet Trzeciego Wieku Teatr), „Klara i moja rodzinka” – Efemeryczne Dzieciaki (SOK)
10:30 – Poranek Muzyczny (plener przed obiektem): plenerowy koncert zespołów muzycznych SOK: Vieśnova, Bułka z Masłem, Zmiana Wachty, Świetlik, Age
14:00 – improwizowany spektakl kabaretu ŻBIK
ŻBIK to grupa młodych ludzi z Białegostoku, którzy od 2010 roku zajmują się improwizacją kabaretową. Zespół tworzy poszczególne sceny programu na bieżąco, w oparciu o sugestie widowni. Występ cechuje solidna dawka śmiechu, otwarty kontakt z publicznością i duża energia.
17:00 – koncert – Tomasz Stańko i Orkiestra AUKSO (Duża Scena), poprzedzony występem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej Camerata dell’Arte (SOK)
Ok. 19:30 – PS. KOKTAJL z SOKU – Teatr Form Czarno-Białych PLAMA i znajomi Królika, happening plenerowy (wstęp wolny)
20:00 – Koncert na ścianie (widowisko plenerowe przed obiektem) – projekt muzyczno-alpinistyczny grupy world music Ryszarda Bazarnika
Muzycy pod kierunkiem Ryszarda Bazarnika wznoszą się na bardzo wysoki poziom muzyczny i… pionową ścianę, na której stojąc, grają przez półtorej godziny. Czy zaprzeczają prawom grawitacji? Tak, chociaż bardzo pomagają im w tym alpinistyczne liny.
Niewiarygodny spektakl to nie tylko muzyczna podróż inspirowana tradycją Afryki, Jamajki, Karaibów, Andaluzji i Bliskiego Wschodu. Artyści w kolorowych strojach tańczą i wykonują cyrkowe ewolucje na ścianie, a wszystkiemu towarzyszy oryginalna gra świateł.