23.12.2015

Gwiazdkowy prezent od Suwalskiego Chóru Kameralnego Viva Musica [zdjęcia]

Brawa na powitanie i owacja na stojąco na zakończenie, tak suwalczanie dziękowali za wspaniały gwiazdkowy prezent, jakim był wtorkowy koncert inaugurujący jubileusz 20- lecia Suwalskiego Chóru Kameralnego "Viva Musica". Na szczęście, na następne występy na żywo tak znakomitego chóru i orkiestry w Suwałkach nie trzeba będzie czekać do następnego jubileuszu. Już w styczniu planowane są dwa koncerty kolęd polskich.

- Rzeczywiście tak się dzieje, że jesteśmy bardziej znani i cenieni, a co się z tym wiąże częściej też koncertujemy w innych regionach Polski – mówi Grzegorz Bogdan, założyciel i dyrygent „Viva Musica”. – W roku 2016 obchodzić będziemy jubileusz 20-lecia działalności i z tej okazji mamy w programie sporo koncertów również przed suwalską publicznością. Najbliższe w styczniu prawdopodobnie w kościele Bożego Ciała i konkatedrze św. Aleksandra, w których naszemu chórowi towarzyszyć będą Chór Dziecięcy PSM I i II stopnia „Vivat e Canto” oraz orkiestra smyczkowa tejże szkoły. Zaśpiewamy polskie kolędy. Jubileuszowe koncerty zakończymy w maju i będzie to, jestem o tym przekonany, naprawdę wielkie wydarzenie muzyczne.

Chór „Viva Musica” przed niemal 20 laty pierwsze kroki stawiał pod opieką Suwalskiego Towarzystwa Muzycznego im. Emila Młynarskiego. W latach 2007-2008 działał w strukturach Regionalnego Ośrodka Kultury, a od 2008 roku opiekę nad chórem przejęło Stowarzyszenie Miłośników Muzyki VIVA MUSICA „powołane wśród osób wrażliwych na piękno muzyki.”.    

Organizatorami koncertu byli Stowarzyszenie Miłośników Muzyki "Viva Musica", parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Suwałkach, a wykonawcami:

Marta Wróblewska - sopran, Aleksandra Pawluczuk - mezzosopran, Karolina Kuklińska - alt, Paweł Cichoński - tenor, Maciej Nerkowski - baryton, Małgorzata Ambrożuk - Buczek - harfa, Rafał Sulima - organy, Orkiestra Smyczkowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach, Suwalski Chór Kameralny "Viva Musica", Cazary Gójski - koncertmistrz, Grzegorz Bogdan - dyrygent.

W programie obok "Oratorium na Boże Narodzenie" znalazły się też polskie kolędy. 

Camille Saint-Saens był francuskim kompozytorem okresu późnego romantyzmu. Urodził się 9 października 1835 roku w Paryżu. Ojciec zmarł tuż przed jego urodzeniem. Był więc Camille wychowywany przez matkę i jej ciotkę, która bardzo angażowała się w opiekę nad ciotecznym wnukiem. Dostrzegając niezwykłe zdolności dziecka, bardzo wcześnie zaczęła uczyć go gry na fortepianie. Trzyletni Camille potrafił już zagrać prostą melodię, a gdy miał pięć lat dał swój pierwszy koncert. W wieku siedmiu lat zaczął pobierać lekcje gry na fortepianie, a potem także na organach u profesjonalnych pedagogów. Jako trzynastoletni uczeń rozpoczął studia w paryskim konserwatorium.

W latach 1853-1876 Saint-Saens pracował jako organista w kościołach paryskich. Kochał pracę pedagoga i młodzież. Zdarzało się, że jako profesor konserwatorium opłacał swoim biedniejszym studentom wyjazd na wagnerowski festiwal operowy. W 1871 roku wspólnie z Cezarem Franckiem założył pierwsze we Francji Narodowe Towarzystwo Muzyczne.

Saint-Saens już za życia cieszył się wyjątkową sławą we Francji i za granicą. Odbył wiele Podróży artystycznych do Anglii, Austrii, Niemiec i Rosji. Odwiedził również Afrykę oraz Amerykę Północną i Południową. Prezentował się jako znakomity wirtuoz fortepianu i organów, a także kompozytor i dyrygent. W trakcie jednej z takich podróży do Algieru 16 grudnia 1921 roku artysta zmarł.

Twórczość Camille'a Saint-Saensa jest różnorodna. Do świeckich kompozycji należą m.in.: 5 koncertów fortepianowych, 3 skrzypcowe, 2 wiolonczelowe, 3 symfonie, 4 poematy symfoniczne, fantazja na fortepian z orkiestrą "Afryka", utwory kameralne oraz 13 oper. Z dzieł sakralnych zaś 3 oratoria ("Oratorium na Boże Narodzenie") oraz cykl 20 motetów ("Sub Tuum praesidium", "Ave verum", "Ave Maria").

 - Mam juz 76 lat, ale po raz pierwszy byłam na takim koncercie i nie wstydze się powiedzieć, że łzy kręciły mi się w oczach - powiedziała nam suwalczanka Bożena Jakubowska. - Śpiewali pięknie, ale szkoda że nie po polsku, bo nic nie rozumiałam...

Dla pani Bożeny publikujemy fragmenty tekstów zaprezentowanego suwalczanom „Oratorium...” w tłumaczeniu za http://www.par.sw-rodziny.lublin.pl/

Łk 2, 8-13

(Tenor) A przebywali w tej okolicy pasterze czuwający, i trzymający straż nocną nad trzodą swoją.

(Alt) I oto Anioł Pański stanął przy nich i jasność Boża ich ogarnęła, tak że poczuli wielki strach. I rzekł im Anioł:

(Sopran) Nie bójcie się! Oto bowiem zwiastuje wam radość wielką, która będzie (radością) całego ludu: że narodzony jest dzisiaj Chrystus Pan, w mieście Dawida. A to znak dla was: znajdziecie dziecię w chustę owinięte i położone w żłobie.

(Baryton) I nagle zjawiło się z Aniołem wiele wojska niebieskiego, które wielbiło Boga, mówiąc:

(Chór) Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli

Ps 39, 2

Z nadzieją czekałem na Pana, a on zwrócił się ku mnie.

J 11, 27

Panie, ja wierzę, że ty jesteś Chrystusem, Synem Boga żywego, który miał przyjść na ten świat.

Ps 118, 26-28

Błogosławiony, który przychodzi w imię Pana. Pan jest Bogiem i nas oświeca. Ty jesteś moim Bogiem, Tobie ufam, Ty jesteś moim Bogiem i będę cię wysławiał.

Ps 2,1

Dlaczego się burzą narody, i ludy zamyślają rzeczy niedorzeczne? Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.

Ps 110,3

Z Tobą panowanie, w dniu twej mocy, w blaskach świętych.

Iz 49, 13

Alleluja. Niech wychwalają niebiosa i ziemia się raduje, bo Pan pocieszył lud swój; i nad biednymi jego się zmiłował.

Lm 2,19

Powstań córko Syjonu. Alleluja. Wołaj po nocy, przy pierwszych strażach (nocnych). Alleluja.

Iz 62,1

On zostanie wyniesiony jak chwała Syjonu a jego zbawienie jak pochodnia zapłonie. Alleluja

Ps 96, 8,11

Przynieście dary, i uwielbiajcie Pana w jego świętych przedsionkach. Niech się cieszą niebiosa, i ziemia tańczy z radości przed obliczem Pana, bowiem przybywa. Alleluja

udostępnij na fabebook