04.06.2019

Piosenki Jonasza Kofty zakończą 12. sezon artystyczny Orkiestry KONKURS

Ponadczasowe teksty Jonasza Kofty w interpretacjach Nuli Stankiewicz i Janusza Strobla. Przy fortepianie Włodzimierz Nahorny. Zabrzmią wielkie przeboje, m.in.: Jej portret, Księżyc w nowiu, Do łezki łezka, Pamiętajcie o ogrodach, Trzeba marzyć, Samba na jedną nutę, Walc szczęście.

Piątek, 7.06.2019, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

 

Bilety 40 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK 
Obowiązują zniżki dla beneficjentów programu Suwalska Karta Mieszkańca >> 

Choć Jonasz Kofta nie żyje już ponad 30 lat, we mnie żyje od zawsze. Znam Jego piosenki od dziecka. Wiele z nich pojawiło się na moim debiutanckim dwupłytowym albumie „Strobel – Kofta – Wołek”. Wiedziałam, że nadejdzie czas, gdy stworzę koncert złożony wyłącznie z Jego piosenek.Nula Stankiewicz

Po ogromnym sukcesie płytowym i koncertowym programu „Byle nie o miłości” z piosenkami Agnieszki Osieckiej, przyszedł czas na piosenki Jonasza Kofty. „Idź swoją drogą” to nowy koncert złożony z piosenek Jonasza Kofty, do którego powstania zainspirowała Nulę Stankiewicz 30. rocznica śmierci Poety. Janusz Strobel, który z Jonaszem Koftą napisał wiele piosenek, podjął się aranżacji utworów, które Nula wybrała do tego koncertu. Znajdują się w nim, poza kompozycjami Strobla, Nahornego, Korzyńskiego, Pietrzaka, Lobosa, Lauro, również utwory wywodzące się z kręgu kultury latynoamerykańskiej.

To piękny koncert. Pogodny, nienachalnie zabawny, poetycki. Zupełnie jak Jonasz Kofta. W koncercie wykorzystane są archiwalne materiały filmowe i radiowe, w których słyszymy samego Poetę, a slajdy z jego rękopisami i zdjęciami tworzą dodatkowy walor tego wydarzenia. To wszystko stwarza atmosferę, jak gdyby sam Poeta współtworzył koncert. Koncert na pogodę i niepogodę. Na smutki i radości. Na karnawał i po karnawale. Bo, jak mawiał Kofta: Uśmiechnij się. Jutro będzie za późno!Patronat nad wydarzeniem objęła Fundacja im. Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”. Tak o projekcie opowiada Nula Stankiewicz:

Nuli Stankiewicz towarzyszyć będą muzycy z pierwszej ligi polskiego jazzu: Janusz Strobel (gitara, aranżacje), Włodzimierz Nahorny (fortepian), Jerzy Małek (trąbka, flugelhorn), Paweł Pańta (kontrabas), Cezary Konrad (perkusja) oraz Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza. Podczas koncertu usłyszymy:

  • Piosenka o czasie przeszłym niedokonanym – J. Kofta/Janusz Strobel
  • Ździebełko ciepełka – J. Kofta/Janusz Strobel
  • Księżyc w nowiu – J. Kofta/J. Strobel
  • Nieobecni – J. Kofta/Janusz Strobel
  • Godzina cienia – J. Kofta/Hector Villa Lobos
  • Do łezki łezka (Autobusy zapłakane deszczem) – J. Kofta/Andrzej Korzyński
  • Jej portret – J. Kofta/Włodzimierz Nahorny
  • Walc szczęście – J. Kofta/Antonio Lauro
  • Samba trawy – J. Kofta/Baden Powell
  • Samba na jedną nutę – J. Kofta/Antonio Carlos Jobim
  • Samba życia – J. Kofta/Jorge Ben – spopularyzowany przez Sergio Mendesa
  • Po karnawale – J. Kofta/ Baden Powell
  • Piosenka o pośpiechu – J. Kofta/Janusz Strobel
  • Pamiętajcie o ogrodach – J. Kofta/ Jan Pietrzak
  • Trzeba marzyć – J. Kofta/Janusz Strobel

Każdy, kto choć raz zetknął się z Nulą Stankiewicz wie, że jej znakiem rozpoznawczym jest łączenie poezji oraz jazzu. Liryzm i poetyckość, która w przypadku Nuli nie ma nic wspólnego z patetycznością, wspaniale współgra z muzyką tego rodzaju. Nula mówi o sobie: „Nie, nie jestem piosenkarką jazzową”, ale zawsze zaprasza do współpracy wybitnych przedstawicieli tego gatunku. Współpracowała Włodzimierzem Nahornym, Andrzejem Jagodzińskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Robertem Majewskim i wieloma innymi. Od kilkunastu lat na stałe współpracuje z Januszem Stroblem, tworząc niesamowity duet: Ona – subtelna, klimatyczna, śpiewająca piękną barwą, znakomicie przekazująca sens śpiewanych utworów; On – wirtuoz gitary, kompozytor, który tworzy katalog standardów polskiej klasyki gatunku.

 

Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym można wygrać dwa bilety na ten koncert. Więcej informacji w zakładce KONKURS DNIA.

udostępnij na fabebook