22.04.2024

Wybory samorządowe 2024. Dorian Krause nowym burmistrzem Sejn

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki ponownych wyborów burmistrza Sejn. Różnicą 37 głosów wygrał je dyrektor Ośrodka Kultury 39-letni Dorian Krause, którego wskazało 1 015 osób.

Dorian Krause otrzymał 50,93 proc. głosów, a 49-letni Arkadiusz Nowalski 49,07 proc.

39 - letni Dorian Krause, pedagog, dyrektor Ośrodka Kultury w Sejnach, wcześniej kierownik takiej placówki w gminie Nowinka, startował w wyborach - jak głosiło jedno z jego oświadczeń przedwyborczych - z „celem  wykorzystania mojej pasji, zapału do pracy oraz doświadczenia, aby wprowadzić nową jakość i pozytywne zmiany, które nas wszystkich zbliżą. Razem możemy stworzyć miasto, na które zasługuje”.

Prezentując swoje postulaty wyborcze, wskazywał m.in. na potrzebę włączenia mieszkańców w proces podejmowania decyzji przy najistotniejszych dla miasta sprawach, przywrócenie szacunku w relacjach burmistrz – radni i dobrego wizerunku Urzędu Miasta          

W II turze wyborów zyskał poparcie Sylwestra Jasińskiego, trzeciego kandydata na burmistrza, który nie wszedł do II tury.

Odnowiona i odmłodzona Rada Miasta

Z dotychczasowej rady zostały tylko trzy osoby: Anna Krutul, Jolanta Bagińska i Bogusław Sojko. Rada mocno odmłodniała, bo przeważają w niej 30 - 40 - latkowie. Najmłodsza radna ma 19 lat.

Największą liczbę mandatów (5) zdobył komitet Sylwestra Jasińskiego, a największą liczbę głosów (32,74%) otrzymali kandydaci Arkadiusza Nowalskiego, ale wprowadził on do Rady tylko czterech radnych, tyle samo co komitet Od Nowa Doriana Krausego.

Żaden komitet wyborczy nie ma przewagi w Radzie. Najprawdopodobniej większościowa koalicja w Radzie powstanie w ramach komitetów Sylwestra Jasińskiego i Doriana Krausego. Razem będą dysponować 9 mandatami.

Jak wieść miejska niesie, Sylwester Jasiński typowany jest na przewodniczącego Rady Miasta.

Burmistrza czekają zaś nie lada wyzwania.

Strefa ekonomiczna

Najpilniejszym zadaniem jest znalezienie inwestorów w sejneńskiej podstrefie.

Arkadiusz Nowalski nie ustawał w zabiegach o sprzedaż działek inwestycyjnych w sejneńskiej podstrefie suwalskiej strefy ekonomicznej, ale od kilku lat bezskutecznie. Nikt nie przystąpił do kilkunastu już przetargów. Uzbrojone tereny trafiły do sprzedaży już w 2021 roku.  Niestety, ani w 2021r, ani w 2022 roku, ani w 2023 r., ani na początku 2024r. żadna firma nie jest tym zainteresowana.

Jeżeli miasto nie sprzeda terenów inwestycyjnych do 2025 roku, trzeba będzie zwrócić dotację na uzbrojenie techniczne terenów. We wrześniu 2020 roku miasto Sejny otrzymało na ten cel wsparcie finansowe, wynoszące ponad 2,8 mln zł,

Fabryka leków

Komplikuje się również nieco proces inwestycyjny związany z budową w Sejnach fabryki leków.

W czerwcu 2021 rozpoczęto poszukiwania inwestora do budowy w Sejnach zakładu farmaceutycznego. W wyniku naboru została złożona i oceniona oferta MtPharma Sp. z o.o. 17 grudnia 2021 r. została podpisana umowa inwestycyjna a 10 sierpnia 2022 r. została podpisana umowa spółki. 5 października 2022 r. Miasto wniosło aport w postaci gruntu do spółki celowej o nazwie MT-Pharma Sejny, której zadaniem jest budowa zakładu farmaceutycznego. Inwestor ma czas do sierpnia 2025 r. na wywiązanie się ze zobowiązań wynikających z umowy spółki i umowy inwestycyjnej.

Podczas konferencji tuż przed II turą wyborów, inwestor wskazał na kilka przeszkód w dotrzymaniu terminu.

- Są opóźnienia – powiedział przedstawiciel firmy 17.04 br. Liczy na pieniądze z KPO. 

Lipiec 2025 to planowany term na uruchomienie pierwszego etapu inwestycji i zatrudnienia 30 osób w systemie dwuzmianowym.

- 4 mln to wydatki na przygotowanie terenu pod inwestycję. Za te pieniądze można kupić gdzie indziej działkę, która ma wszystko.  M.in. przeszkodą jest podziemna czynna sieć światłowodu – trzeba ją wyciąć i ponieść koszty  – mówił przedstawiciel inwestora.

Przedstawił 8 punktów do nowych negocjacji z miastem. Nie będzie też na razie kontraktacji wiesiołka.

Mieszkania - w kolejce po pieniądze

Od ćwierćwiecza nie zbudowano w Sejnach nowych mieszkań komunalnych,

W czerwcu 2023 r. Urząd Miasta złożył, pozytywnie oceniony, wniosek na dofinansowanie budowy 34 mieszkań komunalnych w formie dwóch osiedli domów jednorodzinnych, dwumieszkaniowych.

Budynki będą pasywne energetycznie i wyposażone w zbilansowany system ogrzewania. Wkład własny Sejn to 20% wartości inwestycji.  - Tych pieniędzy możemy być pewni – informował w marcu burmistrz Arkadiusz Nowalski, ponieważ pieniądze są przekazywane sukcesywnie, w miarę zasilania Banku Gospodarstwa Krajowego z Budżetu Państwa.

W przypadku Sejn oczekuje się 22 mln dofinansowania. Na 6 mln wkład własny przygotowywany jest wniosek do Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Dofinansowania się nie wykluczają, a KPO może finansować już powstałe inwestycje. Obecnie trwają konsultacje z BGK dotyczące spodziewanego terminu uruchomienia środków BGK. Zależy to od kwot zasilających BGK oraz  miejsca  Sejn w kolejce, wynikającego z daty złożenia wniosku.

Osiedla powstaną przy ulicach Wileńskiej i Łąkowej

Lokale w ramach Krajowego Zasobu Nieruchomości

Tuż przed wyborami burmistrz Arkadiusz Nowalski podpisał z KZN ostateczną umowę.

Pierwsze mieszkania powstaną w bloku przy ul. Grodzińskiego, którego budowa rozpocznie się w tym roku. Przetarg  powinien odbyć się w maju br.

Koncepcja przewiduje budynek wielorodzinny trzykondygnacyjny, w którym powstanie 18 lokali mieszkalnych o powierzchni użytkowej od 32.44 m² do 51,45 m². Blok wyposażony będzie w klatkę schodową z windą osobową. Komunikacja ma układ korytarzowy. Do każdego mieszkania przynależeć będzie komórka lokatorska. Na terenie działki przewidziano 18 stanowisk postojowych w tym stanowisko dostosowane dla osób niepełnosprawnych oraz stację ładowania pojazdów elektrycznych

Centrum handlowe

Powróci bez wątpienia sprawa budowy w centrum miasta centrum handlowego. Zdania na ten temat wśród mieszkańców są bardzo podzielone.

Inwestor obiecuje wiele nowych miejsc pracy i wysokie wpływy finansowe do miejskiego budżetu.

W 2023 roku zebrano wiele podpisów popierających tę inwestycję. Przeciwko budowie wystąpiła część miejscowych przedsiębiorców, głównie właściciele małych sklepów.

Burmistrz Arkadiusz Nowalski też był niechętny takiej budowie. Z kolei Sylwester Jasiński był gorącym zwolennikiem tego przedsięwzięcia.

Ostateczna decyzja należeć będzie do nowych radnych.

Bez wątpienia te inwestycje będą musiały być w centrum zainteresowania nowego burmistrza. Część problemów trzeba będzie rozwiązywać wspólnie z całą Radą Miasta. Jeżeli dojdzie do koalicji w Radzie komitetów Krausego i Jasińskiego, zadanie będzie nieco ułatwione.

 

WYG

Na fot: Dorian Krause i Sylwester Jasiński. Fot: media społecznościowe

udostępnij na fabebook