GKS Wikielec
Wigry Suwałki
22.11.2024
17:00
22.04.2024
Zmiany nie tylko w Sejnach. Joanna Raś nowym Wójtem Gminy Sejny
Wyborcy zdecydowali. Po drugiej turze wyborów samorządowych Wójtem Gminy Sejny zostanie czterdziestoletnia Joanna Raś. Zastąpi na tym stanowisku Dariusza Łostowskiego, który kierował gminą Sejny od 2014 roku.
Joanna Raś ma czterdzieści lat, troje dzieci. Zajmuje się doradztwem rolniczym, jest radną, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich „Huragan” w Hołnach Wolmera, druhną OSP, była przewodniczącą Rady Powiatowej Podlaskiej izby Rolniczej w Sejnach.
Jej program wyborczy obejmował m.in. rozbudowę sieci wodociągowej i światłowodowej na terenie gminy Sejny, modernizację dróg, wydłużenie czasu pracy szkoły i przedszkola, utworzenie w Berżnikach całodobowego domu seniora oraz ośrodka dziennego dla osób starszych, modernizację świetlic czy budowę kąpielisk gminnych.
W drugiej turze wyborów samorządowych na Joannę Raś z KWW Działamy dla Gminy Sejny zagłosowały 1053 osoby (67,24%), na Dariusza Adama Łostowskiego z KWW Nasza Gmina– 513 (32,76%).
W I turze Joanna Raś (KWW Działamy dla Gminy Sejny) otrzymała 45,60% (849 głosów), dotychczas urzędujący wójt Dariusz Łostowski (KWW Nasza Gmina) 31,63% (589 głosów). Maciej Miszkiel (KWW Przedsiębiorcza Gmina) uzyskał 22,77% (424 głosów) i tym samym nie przeszedł dalej.
Joanna Raś
Joanna Raś radna gminy Sejny kadencji 2018-2023. Mandat radnej zdobyła także w tegorocznych wyborach ( teraz będzie musiała z niego zrezygnować), a jej Komitet Wyborczy KWW Działamy dla Gminy Sejny ma aż 10 mandatów w 15- osobowym składzie Rady Gminy. Komitet Łostowskiego tylko 3 radnych.
Joanna Raś nie tylko prowadzi gospodarstwo, ale też od dziesięcioleci, jako doradca, działa w Podlaskiej Izbie Rolniczej, pomaga mieszkańcom wsi pozyskiwać fundusze. Pracowała w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Studiowała Rolnictwo na Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży oraz Filologię Polską na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie
W 2023 roku została wybrana na przewodniczącą Powiatowej Izby Rolniczej w Sejnach. Jest też reprezentantką podlaskich rolniczek, zgłoszoną do Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych. Odznaczona medalem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa”. Jest założycielką koła gospodyń wiejskich, druhną OSP, radną gminy Sejny, współorganizatorką i uczestniczką tegorocznych protestów rolniczych.
Jej hasło wyborcze brzmiało: „ „Postaw na Rozwój”. Prowadziła aktywną kampanię wyborczą, starła się - jak mówiła w jednym z przedwyborczych nagrań - dotrzeć do każdego mieszańca gminy.
Priorytety Joanny Raś i jej Komitetu Wyborczego KWW DZIAŁAMY DLA GMINY SEJNY
I. INFRASTRUKTURA
- modernizacja i polepszenie stanu wszystkich dróg gminnych wraz z oznakowaniem dojazdów do poszczególnych posesji i współpraca z samorządem powiatowym w celu poprawy infrastruktury drogowej na terenie Gminy Sejny
- inwestycje wodociągowe na terenie Gminy Sejny
- realizacja projektu budowy przydomowych oczyszczalni ścieków oraz kolektorów słonecznych
- starania w kierunku rozprowadzenia na terenie gminy światłowodu oraz eliminacja miejsc pozbawionych dostępu do Internetu
II. EDUKACJA i POLITYKA SPOŁECZNA
- dbałość o edukację dzieci poprzez harmonijną kontynuację inwestycji w szkołach, wydłużenie czasu pracy przedszkola oraz planowanego do otwarcia żłobka do 9 godzin, poszerzenie oferty szkół o dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, zapewnienie kompleksowego dowozu dzieci do szkół Gminy Sejny
- utworzenie całodobowego Domu Seniora oraz ośrodka dziennego dla osób starszych w budynku dawnej szkoły w miejscowości Berżniki. Dowóz seniorów z terenu gminy oraz dwujęzyczna obsługa obiektu
- organizacja i rozwój rządowego programu opieki Wytchnieniowej
- inicjowanie i wsparcie w rozwoju Klubów Seniora
- integracja społeczności lokalnych poprzez organizację gminnych wydarzeń oświatowych i kulturalnych
- powołanie Rady Seniorów oraz Młodzieżowej Rady przy Radzie Gminy Sejny
III. INWESTYCJE - ROZWÓJ – SPOŁECZNOŚĆ LOKALNA
- utworzenie bezpłatnego punktu konsultacyjno - informacyjnego w gminie. Wspieranie mieszkańców w załatwianiu spraw z zakresu polityki rolnej oraz administracyjnych
- wspieranie działalności organizacji pozarządowych, fundacji i stowarzyszeń działających na terenie Gminy Sejny: m. in. Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych
- modernizacja i dalszy rozwój istniejących świetlic wiejskich (Żegary, Bubele, Ogrodniki, Berżniki). Czynienie starań w celu budowy nowych obiektów służących mieszkańcom gminy
- wzmocnienie pozycji sołtysów i rad sołeckich poprzez wyodrębnienie w budżecie gminy środków finansowych, zagwarantowanych dla sołectw na realizację przedsięwzięć służących rozwojowi wsi
- organizowanie i wspieranie rozwoju grup producenckich oraz spółdzielczości jako sposobu walki ze spadającą opłacalnością produkcji rolnej
- wspieranie i integracja osób zajmujących się agroturystyką oraz wytwarzających produkty lokalne. Budowa kąpielisk gminnych
- realna współpraca i pozyskiwanie środków z Lokalnej Grupy Działania
Dariusz Łostowski rządził gminą przez dwie kadencje. Wcześniej kierował Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Sejnach.
Pierwszą - jak mawiał - poświęcił głównie opracowywaniu projektów, dokumentacji pod inwestycje, na które miał starać się o dofinansowanie z różnych źródeł. Zapóźnienia inwestycyjne były duże. Dość powiedzieć, że gmina Sejny była w województwie podlaskim jedną z ostatnich, która nie miała sali gimnastycznej przy szkole. Duże opóźnienia były też w budowie sieci wodociągowych. Niszczały obiekty użyteczności publicznej w dawnej gminnej osadzie Berżniki, na rozbudowę i modernizację czekały szkoły w Poćkunach i Krasnowie… Udało się jednak w I kadencji zmodernizować 20 kilometrów dróg.
Druga kadencja już boom inwestycyjny.
Wartość zrealizowanych i będących w trakcie realizacji inwestycji opiewa na 50 mln złotych.
Wszystkie z dużym dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Gmina Sejny to taki „obwarzanek” miasta Sejny, bez przemysłu, większych usług, czy handlu, brakuje w niej firm płacących podatki do gminnego budżetu. Jeżeli już jakieś są, to w mieście Sejny.
Dochody własne gminy od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oscylują na poziomie zaledwie ok. 8 mln złotych rocznie. Tymczasem modernizacja kilometra drogi kosztuje obecnie juz 1,5 - 2 mln złotych.
Rządzenia gminą nie ułatwiał wójtowi brak swojej większości w Radzie Gminy.
W 2022 roku wójt Łostowski nie otrzymał ani wotum zaufana, ani absolutorium, choć Regionalna Izba Obrachunkowa nie miała zastrzeżeń co do wykonania budżetu.
W 2023 radni nie udzielili wójtowi gminy Dariuszowi Łostowskiemu wotum zaufania. Za głosowało 4 radnych, 5 było przeciwko, a 4 wstrzymało się od głosu. Lepiej wójtowi powiodło się podczas głosowania nad absolutorium za wykonanie budżetu za 2022 roku. Tu dziewięciu radnych zagłosowało za, a 4 wstrzymało się od głosu.
W historii gminy nie było tak dużo dużych inwestycji, jak obecnie, a mimo to radni nie mieli zaufania do wójta. Wyborcy, jak pokazała II tura wyborów, też postawili na nowe otwarcie.
W 2022 roku punktem zapalnym podczas dyskusji na te tematy była głównie sprawa wodociągu we wsi Radziucie. Mieszańcy i część radnych miała za złe wójtowi, że niezwodociągowano całej wsi. Dokonano to w 2024 roku, gdy gmina rok wcześniej uzyskała dodatkowe dofinansowane.
W 2023 roku atmosferę na sesji rozgrzała sprawa termomodernizacji Szkoły Podstawowej w Krasnowie. Rodzice i część radnych obawiali się, że podczas inwestycji dzieci nie będą miały gdzie się uczyć.
Radni mieli pretensje do wójta o brak komunikacji z nim między sesjami. Skarżyli się na brak przepływu informacji, że muszą tłumaczyć się przed swymi wyborcami ze spaw, o których nie wiedzieli. Mówiono, że w wielu miejscowości bak jest inwestycji, szczególne drogowych.
Bez wątpienia Dariusz Łostowski pozostawił po sobie znaczny ślad. Nie był natomiast zapalonym mówcą, zabrakło mu pewnie lepszej komunikacji z wyborcami.
Z kolei Wójtem Gminy Krasnopol pozostanie Karol Szrajbert, który zdecydowanie pokonał w wyborczej dogrywce Tomasza Daniłowicza stosunkiem głosów 79,04% do 20,96%.
Fot. WYG, fot. KWW Działamy dla Gminy Sejny