„Wesele” Wyspiańskiego i wiersz Anny Kamińskiej - w poniedziałek o 9.00 tradycyjnie pisemnym egzaminem z języka polskiego rozpoczęły się tegoroczne matury. W związku z epidemią koronawirusa egzaminy odbywają się miesiąc później, a zdający i zespoły nadzorujące muszą pamiętać o długiej liście obostrzeń.
W kraju do matury z języka polskiego przystąpiło w tym roku ponad 278 tys. absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, w Suwałkach ponad 700.
Jak wynika z pierwszych relacji abiturientów, dłuższa wypowiedź na egzaminie z języka polskiego miała dotyczyć elementów fantastycznych w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego., albo analizy i interpretacji wiersza Anny Kamieńskiej pod tytułem: „Daremne”.
– Zdający wchodzili przez trzy wejścia. Musieli zachować odpowiedni odstęp. Każdy ze zdających miał przyjść na określoną godzinę. Wpuszczanie do sali rozpoczęło się już o 8.00 – mówi Zbigniew Pawłowski, zastępca dyrektora II LO.
Abiturienci przychodzili z własnymi przyborami, bez dodatkowych przedmiotow, takich jak np. maskotki. Musieli mieć maski lub przyłbice. Mogli je zdjąć dopiero po wylosowaniu i zajęciu miejsca.
- Na teren szkoły nikogo absolutnie nie wpuszczamy, tylko maturzystów. Nie mogą przyjść rodzice, przyjaciel, media. Widać , że te obostrzenia wpływają na młodzież. Nie ma tej żywości, energii, rozmów tuż po wyjściu z sali. Na terenie szkoły nie można się gromadzić, musi być zachowany dystans – tłumaczy z. Pawłowski.
W kilku miejscach na sali, m.in. przy słownikach, dostępne były pojemniki z płynem dezynfekującym, zespoły nadzorujące pracowały w maseczkach i rękawiczkach.
W III LO egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym pisało 166 tegorocznych absolwentów i 19 z lat poprzednich. Wchodzili pięcioma wejściami. Większość w nerwach, ale byli też tacy, którzy zdawali się egzaminem wcale nie stresować.
Jak mówili, nauka w szkole zakończyła się dla nich miesiąc wcześniej. Nie wszystko „przerobili”, przećwiczyli, przedyskutowali. Nauka zdalna nie mogła zastąpić bezpośredniego kontaktu z nauczycielem.
Niektórych opóźnienie matury o miesiąc bardzo zdemotywowało. Inni żałują, że stracili miesiąc wakacji. W III LO większość tegorocznych maturzystów wybierała po dwa-trzy przedmioty na poziomie rozszerzonym.
We wtorek uczniowie przystąpią do matury z matematyki, a w środę z języka angielskiego. Decyzją ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, w tym roku nie będzie matur ustnych (wyjątek stanowią osoby zdające na uczelnie zagraniczne).
Harmonogram matur pisemnych:
8 czerwca (poniedziałek) - język polski (poziom podstawowy i rozszerzony),
9 czerwca (wtorek) - matematyka (poziom podstawowy),
10 czerwca (środa) - język angielski (poziom podstawowy i rozszerzony),
15 czerwca (poniedziałek) - filozofia i matematyka (poziom rozszerzony),
16 czerwca (wtorek) - biologia, WOS,
17 czerwca (środa) - chemia, informatyka,
19 czerwca (piątek) - geografia, historia sztuki,
24 czerwca (środa) - fizyka, historia.
Egzaminy maturalne odbędą się o godzinie 9:00 i 14:00 każdego dnia.