17.06.2014

Uczniowie z Przebrodu poznawali Wileńszczyznę [zdjęcia]

Grupa uczniów z Zespołu Szkół w Przebrodzie gościła przez cztery dni w zaprzyjaźnionej Średniej Szkole im. Św. Kazimierza w Miednikach.

Wizyta w Miednikach odbyła się w ramach realizacji projektuPoznajemy kulturę i tradycje Wileńszczyzny” oraz . Uczniowie z Przebrodu zwiedzali ZOO w Kownie, skansen w Rumszyszkach oraz Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie.

W skansenie mogli zobaczyć domy, zabudowania gospodarcze, meble, naczynia, narzędzia pracy, ubrania i inne eksponaty z czterech regionów etnograficznych Litwy: Dzukii, Auksztoty, Żmudzi i Suwalszczyzny. Natomiast w Muzeum Władysława Syrokomli uczestniczyli  w zajęciach edukacyjnych z kaligrafii i lepienia z gliny. Mieli też okazję spróbować, jak się pisze gęsim piórem, stalówką i patykiem. Tego samego dnia zwiedzili też Wilno: Ostrą Bramę z Cudownym Obrazem Matki Boskiej Miłosierdzia, kościół św. Piotra i Pawła, katedrę wileńską, kościół św. Anny i kościół Bernardynów oraz Górę Trzech Krzyży.

W ostatnim dniu nauczyciele z Miednik zaprosili na zamek w Miednikach, którego historia sięga XIV w. Można było zobaczyć średniowieczne zbroje, broń, kolekcję srebrnych naczyń, a także ekspozycję trofeów myśliwskich pierwszego prezydenta Litwy, Algirdasa Brazauskasa, sprezentowaną przez córki prezydenta.

Później uczniowie udali się na Józefową Górę (jedno z najwyższych wzgórz na Litwie). Tam zorganizowano ognisko, gry i zabawy dla uczniów z Polski i Litwy.

Cennym doświadczeniem było obcowanie z tamtejszą odmianą polszczyzny, czyli  z tzw. dialektem północnokresowym  (gwarą wileńską). Młodzież z Przebrodu została zakwaterowana u rodzin z Miednik i okolic.

udostępnij na fabebook